KP Mākslīgais Miers

Latvijas ekspozīcija Venēcijas biennāles 54. Starptautiskajā mākslas izstādē

Kristaps Ģelzis: MĀKSLĪGAIS MIERS (Laikmetīgā ainava)

 

Venēcijas 54. starptautiskajā mākslas izstādē Latvija tika pārstāvēta ar ekspozīciju „Mākslīgais miers“, reprezentējot vienu no Latvijas aktuālās mākslas ainas unikālākajām un savdabīgākajām parādībām – mākslinieka Kristapa Ģelža daiļradi, kas uzskatāma par Latvijas laikmetīgās mākslas vēstures hrestomātijas spilgtu sastāvdaļu.

“Ekspozīcija „Mākslīgais miers“ atrodas uz robežšķirtnes starp monumentālo glezniecību un konceptuālismu un ir piederīga kā vienai, tā otrai no šīm jomām. Darbi radīti akvareļglezniecības tehnikā, izmantojot luminiscējošās akrila krāsas uz ūdens bāzes. Projekta idejas pamatā ir krāsas, gaismas, iztēles un emociju mijiedarbība. Izstādes centrs ir lielformāta akvareļu cikls „Laikmetīgā ainava“. Šie gleznojumi, atspoguļojot dienas spilgtākos pārmaiņu posmus, vēsta par mūsdienu cilvēka attiecībām ar pasauli. Milzīgie, pulsējošie krāsu lauki kondensē mākslinieka emocijas, kuras skatītājam jāattīsta tālāk. Apmeklētāju silueti kļūst par mākslas darba sastāvdaļu, par interaktīviem tēliem, kuri iedzīvina stāsta interpretāciju. „Mākslīgā miera“ kontekstā īpaša nozīme ir apgaismojumam – fluoriscences spuldzēm jeb tā dēvētajām „zilajām gaismām“ – instrumentam, kas palīdz skatienam nokļūt visdziļākajos gleznas plaknes slāņos. Gaisma kļūst par savdabīgu emocionālu saistvielu starp apmeklētājiem un mākslas darbu un palīdz izcelt gleznojumu formālās kvalitātes, paverot krāsas telpas biezumu un bezgalību,” stāsta izstādes kuratore Daiga Rudzāte.

Kristapa Ģelža mākslas darbu pamatā ir konceptuāla ideja, kura tiek realizēta atbilstošā materiālā – uz plaknes, telpiski vai plastiski, izmantojot visas mūsdienās pieejamās tehnoloģijas un medijus. Viņam piemīt spēja jutīgi pārvaldīt lokālās vides simboliskos elementus un tos meistarīgi interpretēt savos darbos, kā arī drosme atklāti ironizēt par aktualitātēm sabiedrībā.

Latvijas ekspozīcija Venēcijas 54. Starptautiskajā mākslas izstādē tapusi ar SIA „Alfor“ atbalstu.