Lucavsalas atklāšanas pasākumā tika noteikts Kalniešu spēļu uzvarētājs

Atklājam Lucausalu | Sve, 2013. gada 5. maijs 17:53

Sestdien, 4.maijā, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā Lucavsalā, norisinājās Rīgas kausa izcīņā Kalniešu spēlēs, kurās dalībnieki sacentās piecos spēka vingrinājumos, kuros nepieciešams gan spēks, gan kontroles spējas un kompetence. Kalniešu spēles ir sporta festivāls, kurš norisinās daudzās pasaules valstīs. Tā saknes meklējamas viduslaiku Skotijā, tāpēc atlēti startē ķiltos (skotu svārkos). 19. gadsimta otrajā pusē Kalniešu spēlēm bija ļoti liela loma Olimpiskās kustības attīstībā. Pirmo spēļu noorganizēšanai barons Pjērs De Kubertēns apmeklēja vairākas kalniešu sacensības, lai noteiktu, kuri sporta veidi jāiekļauj Olimpisko spēļu programmā, standartizētu noteikumus un pārbaudītu spēļu tehniskos aspektus. Mūsdienu olimpiskajās spēlēs ir gan lodes grūšana, gan vesera mešana, kuru saknes ir meklējamas senajās skotu sacensībās. Latvijā Kalniešu spēles norisinās no 2007.gada un tās organizē Latvijas spēka atlētu federācija. Tradicionāli šajās sacensībās piedalās dažādu Latvijā pārstāvētu spēka sporta veidu pārstāvji – gan spēkavīri, gan regbisti, gan vieglatlētikas „mešanas” disciplīnu atlēti.

Rīgas kausa izcīņā piedalījās deviņi sportisti, kuru starpā bija skatītāju iemīļotie Latvijas spekavīri Agris Kazeļņiks, Māris Rozentāls, Mareks Leitis, Oskars Brugemanis un Andris Leišavnieks, kā arī šķēpmetējs Jānis Liepa, lodes grūdēji Mārtiņš Broks un Egons Lācis, kā arī regbists Mikus Ozols.

Pirmajā vingrinājumā- akmens grūšanā (10 kg), labākos rezultātu uzrādīja Egons Lācis, kurš akmeni aizgrūda 13.5 metrus, nedaudz atpalika Mārtiņš Broks- 13.93 m. , bet vistālāk akmeni izdevās aizgrūst šķēpmetējam Jānim Liepa.

12.5 kg. smaguma mešanā labākais atkal izrādījās Jānis Liepa kura labākajā mēģinājumā svars piezemējās 19.07 m attālumā, aiz sevis atstājot Oskaru Brugemani (17.68 m) un Andri Leišavnieku (16.89 m).

Trešais vingrinājums bija skotu āmura mešana, kur šoreiz nepārspēts palika Andris Leišavnieks ar metienu 32.95 metrus attālumā, 30.72 metrus sasniedza Oskars Brugemanis, bet trešā vieta šajā disciplīnā Jānim Liepam- 30.50 m.

Vissarežģītākā šoreiz izrādījās kabera (baļķa) mešana, kurā atlētiem baļķis gaisā ir „jāapgriež uz otru pusi”. Vissīvākā cīņa un beigās arī identisks rezultāts Oskaram Brugemanis un Jānim Liepam- 85 grādi, bet trešais palika Andris Leišavnieks, kura baļķis nostājās 82 grādu leņķī.

Pēdējā disciplīna bija smaguma mešana augstumā pāri latiņai. Šo 25 kg smagumu  4.40 metrus pāri latiņai izdevās „pārlidināt” Jānim Liepam un Andrim Leišavniekam, taču, lai pierādītu, ka šajā dienā viss ir iespējams, Andris uzstādīja arī jaunu Latvijas rekordu, pārmetot smagumu 4.70 m augstai latiņai.

Piecu vingrinājumu kopvērtējumā uzvaru izcīnīja šķēpmetējs Jānis Liepa, kuram šī ir pirmā uzvara Latvijas kalniešu spēļu sacensību vēsturē, nākamās vietas atvēlot spēkavīriem Andrim Leišavniekam un Oskaram Brugemanim.

Kalniešu spēļu kopvērtējums:

1

.Jānis Liepa ( 41,5 p.)

2

.Andris Leišavnieks ( 38 p. )

3

.Oskars Brugemanis ( 33,5 p. )

4

.Mārtiņš Broks ( 31.5 p.)

5

.Egons Lācis ( 24 p. )

6

.Māris Rozentāls ( 19 p. )

7

.Agris Kazeļņiks ( 12 p. )

8

.Mareks Leitis ( 10,5  p. )

9

.Mikus Ozols ( 10 p. )

IMG_7727 

IMG_7732

IMG_8086